Freelance Çalışılabilecek 7 Tavsiye İş Alanı Freelance; baskı altında ve belirli saatlerde çalışma zorundalığını sevmeyen kişiler için biçilmiş kaptan. Evde kahveni alıp  bilgisayar başına oturup çalışmayı kim istemez ki? Aslında freelance uzaktan kolay gibi görünen içine girildiğinde ise ben böyle hayal etmemiştim dedirtebilir birçok kişiye ancak bu konuyu bir sonraki yazımda anlatacağım. Eğer siz de freelance olarak çalışabileceğine inanıyorsanız belki de aşağıdan size uygun olanı bulabilirsiniz.
1)Makale yazarlığı

 Makale sektörü belki de hiçbir zaman tükenmeyecek bir alandır. Her sitenin ziyaretçilerine bir konuyu aktarması için makaleye ihtiyacı vardır. Birçok forum sitesinden kendinizi tanıtıp iş teklifleri alabilirsiniz ya da kendinize bir site açıp hizmetinizi tanıtabilirsiniz.Ancak birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan biri makale yazarlığı yaparken hem ücret konusunda hem kalite konusunda kendinizden ödün vermemeniz gerekir. Eğer kendinizin makale yazma yeteneğine güveniyorsanız ücret olarak standartlar seviyesinde ve kalite olarak çizginizi bozmadan üretmelisiniz. Böylece hem referans olarak hem de iş sürekliliği olarak karşı tarafa güven verirsiniz. 
2)Editörlük Aslında makale yazarlığı ile editörlük benzer alanlar tek farkı editörün birkaç görevi daha üstlenmesidir. Çalıştığınız siteye ve anlaştığınız kriterlere göre göreviniz ve aldığınız ücret değişebilir. Örneğin bir sitenin içeriğiyle ilgilenmesi üzerine anlaşan bir editör içeriklerin girimi fotoğrafların seçimi,etiketlerin girilmesi vb. birçok konuya el atar. Genellikle bir ekip olarak kurulması planlanan proje fikirlerinde referanslarınız sağlamsa kolaylıkla çalışabilirsiniz. Ayrıca makale yazarlığında olduğu gibi forum sitelerinden de hizmetinizi tanıtabilirsiniz.
3)Çeviri


 Dil bilmek her yerde işe yaradığı gibi dijital ortamda da işe yarıyor. Türkiye'nin dil konusunda geride 
kalmış bir ülke olduğunu düşünürsek birçok hatta çoğu kişi işlerinde dil bilen yetenekli kişilere muhtaç olmak zorunda kalıyor. Herhangi bir döküman çevirisinden başka dillerde makale yazarlığına geniş bir alana sahipsiniz.Eğer bu yeteneğinizi pazarlamak isterseniz ücret olarak gerçekten iyi kazanabilirsiniz. Kaç dil bildiğiniz de iş alanınızın sınırlarını belirleyen bir faktör. Örneğin iki dil bilen bir insan yapacağı işleri bitirdiğinde boş vaktinde diğer dillerden çeviri yapamayacağından iş konusunda sınırlı bir alanda hareket etmek zorundadır. Kısaca dil bilmek ve bunu pazarlamak gerçekten sağlam bir iş alanı.
4)Seslendirme


 Animasyondan tutunda reklam filmlerine kadar seslendirme amacıyla güzel sese sahip insanlara sürekli ihtiyaç duyulur. Çünkü bir sesi dijital ortamda belki bir yere kadar düzenleyebilirsin ancak yine de ihtiyaç duyulan o ton ve ses rengini elde etmek hala mümkün değil. Sesinizin renginin güzel veya değişik olması bile size iş alanı yaratabilir. Sürekli güzel ve temiz bir ses rengine ihtiyaç duyulacak diye bir kural yok önemli olan seslendireceğiniz karakterin özelliklerine uygun  can verebilmeniz tek
kural da zaten budur. 
5)Montaj-Kurgu
 Youtube gibi bir mecranın olması bile zaten bu iş alanının ne kadar geniş olduğunu bize ifade ediyor. Sadece video çekmenin yeterli olmadığını zaten takip ettiğimiz kanallardan da görebiliyoruz. Her videonun arkasında saatlerce süren bir montaj ve kurgu aşaması var bunu neden yeteğine güvenen kişiler yapmasın ki? Video düzenleme programlarına hakimseniz ve kendinize de güveniyorsanız bu işi yapmakta tek eksik yaptığınız işleri tanıtmak ve etkileyici referanslar oluşturmak. 
6)Yazılımcı

 Yazılım ya da programlama bilmek ya da öğrenmek klişeleşmiş bir halde. Sadece programlama dillerini öğrenip yazılım bildiğini sanan insanlar var. Ancak şöyle bir gerçek var ki programlama dillerine hakim yani tam anlamıyla bilenleri kastediyorum rahatlıkla freelance çalışabilirler. Eğer yazılım biliyorsanız iş alanınız gerçekten fazla birkaç örnekle yeterince açıklanabilir. Örneğin bir girişim fikrine sahip yeterince yazılım bilmeyen insanlar projedeki ekibe sizi de katabilir. Web sitenin tasarım kısmını hazırlayan bir grafiker yine bir yazılımcıya ihtiyaç duyacaktır kodlamayı gerçekleştirmek için bunun gibi birçok örnek var.
7)Grafikerlik

 Grafikerlik freelance işlerin başında geliyor nedeni ise insanların yeterince güzel tasarımlar çıkartması mümkün olmuyor bu sebeple usta grafikerlere işlerini yaptırmayı tercih ediyor. Grafikerlik için yaratıcılık ve insanların ne istediğini anlama gibi yeteneklere sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca ekipman ve programlara da ihtiyaç duymanız muhtemel. Aslında uzun dönemdir grafikerler freelance çalışıyor ve oldukça fazla sayıda olduklarından insanların sizleri seçmek için bir sebebi olmalı ki bu sebepte hiç şüphesiz önceki tasarımlarınız. İşinizi pazarlarken yaptığınız örnekleri paylaşmanız işteki profesyonelliğinizi gösterecektir.

2 yorum:

  1. Ben de yatağımda yatayım ve bilgisayarımla işimi yürüteyim istiyorum ama böyle bir iş denk gelir mi bilmiyorum. Benim gibi inanılmaz üşengeç bir insana en uygun iş aslında makale yazmak veya çeviri. Hem eğlenceli hem de yattığım yerden halledebiliyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için teşekkürler. Eğer insan dijital ortamda yeteneklere sahipse bence bunu değerlendirmeli.

      Sil