SEO Bilmeden Yükselmek Mümkün Mü?

 
 SEO kısaca sitelerin bulunurluğunu ve sırasını yükselten bilinçli taktiklerdir. Blog hayatına yeni başlayan kişiler genellikle birkaç yazı yazar ancak yazılarının genelde çok alt sıralarda çıktığını görür ve emeklerinin boşa gittiğini düşünebilir yani en azından ben böyle düşünmüştüm. Sonra bir arayış içine girer ve SEO ile tanışır. Bu tekniklere kafasını yormaya başlar ve yazının insanlara ne vermesi gerektiğinden çok  tekniklerim uygun mu kafasına ulaşır. Aslında bu kadar aşırı ilgiye gerek yok, benim fikrim; google eğer kullanıcıların yararına yazıları onlara ulaştırmayı hedefliyorsa biz de yararlı ya da insanları ilgilendiren yazıları onlar için yazıyorsak sadece beklemeyi öğrenmeliyiz. Ve bu arada başlıktaki sorunun cevabı da evet olacak ancak bu cevap beklemeyi becerebilen bloggerlar için geçerli. Çeşitli  firmaların sitelerine baktığımızda aslında google sürekli kendini geliştirdiğinden ve akıllıca algoritmalar kullandığından sizin yapmanız gereken tek şeyin insanların istediği şeyi onlara vermeniz gerektiği sonucuna ulaşıyoruz. Yapmanız gereken sadece özgün yazdığınız yazıları paylaşmak ve indexlenmesini beklemek. Ama burdaki beklemeden kasıt bayağı bi beklemek çünkü biz SEO ile ilgilenmiyoruz ya da ilgileniyorsak bile birkaç küçük teknik kullanıyoruz. Benim daha önceden edindiğim blog tecrübelerime dayanarak bir özet geçmem gerekirse. Yazınızı tamamen özgün ve akıcı bir dille yazın ve bekleyin inanın ki blogunuz yavaş ta olsa yükselmeye ve büyüyecek. Ha illa SEO uygulamak isterseniz birkaç aşırıya kaçmayan teknik verebilirim.

  •  Yazılarınız tamamen özgün ve akıcı olsun. Yazının içeriğinde rakiplerinizi iyi analiz edin.
  •  Blogunuzu kurduktan sonra gerekli SEO ayarlarını yapın bunlar bir kere yapıldıktan sonra devam eder bir daha uğraşmanıza gerek kalmaz.
  •  Yazılarına çarpıcı ve ilginç başlıklar koyun. Mesela bir başlıkta teknikler demek yerine en iyi 5 teknik demeniz kalitenizi arttırır.
  •  Etiketlerinizi ortalama 4-5 adet girmeniz ve konuyu özetlemelerine dikkat etmeniz yeterli. Ayrıca fazla etiket kullandığınızda sandbox denilen olayın başınıza gelmesi muhtemel.
  •  Resimlerinize de etiket girmeyi unutmayın çünkü onlarda yazınızın bir bölümü.

0 yorum: