Evinizin Wi-Fi Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Öneri Wi-Fi gerek kullanım kolaylığı gerek birçok cihazın aynı anda internete bağlanmasına imkan verdiğinden oldukça popüler olan bir teknoloji. Günümüzde mobilden televizyona kadar her şeyi Wi-Fi ile tek bir ağa bağlayabiliyoruz. Peki bu kadar kullanılan bir teknolojinin güvenliğini yeterince önemsiyor musunuz? Davetsiz bir misafirin ağınızda dolaşmadığından emin misiniz? Cevabınız hayırsa aşağıdaki 5 öneriye göz atabilirsiniz.

1)Modem ayarlarına girme zamanı
 Genellikle internet hizmetini aldıktan sonra pek fazla modem arayüzüne girip dolaşmayı tercih etmeyiz. Modem arayüzüne girmek için kullandığınız şifreyi değiştirmeniz alacağınız önemli bir önlem zira arayüze ulaşan bir misafir ciddi anlamda sizi zarara uğratabilir. Bu arayüze ulaştığınızda ağınızı kullanan kişileri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca modeminiz için yayınlanan güncellemeleri kontrol edin nedeni ise bu güncellemelerin güvenlik açıklarını kapatmak için yayınlanması.

2)Wi-Fi şifresini kaç kişiyle paylaştınız?

 Eve gelen akrabadan tut arkadaşlara kadar Wi-Fi şifrenizi vermiş olabilirsiniz. Bu konuda çemberin  etki alanını daraltmak hatta sıfırlamak için yapacağınız tek şey basit olsa bile kendinize yeni bir şifre oluşturmak. Düzenli aralıklarla bu şifre değiştirme alışkanlığını edinmeniz güvenlik konusunda sorun yaşamanızı engelleyecektir.


3)Görünmeyen şeye kim ulaşabilir?

Wi-Fi ağınızın herkes tarafından görülür olması sizi davetsiz misafirlerin hedefi durumuna sokabilir. Bu durumda yapmanız gereken görünmez olmak kendiniz değil tabi ki ağınızı görünmez yapmanız. Bunun için modem arayüzünde kablosuz sekmesinden görünürlüğü gizle ayarına ulaşmanız gerekiyor. Ve artık hedef değilsiniz.

4)İşinizi güvenlik yazılımlarına devredin

Eğer güvenliğinizden şüphe ediyorsanız güçlü bir güvenlik yazılımı edinebilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz olması size kalmış. Ama yine de sizin de biraz farkında olmanız lazım nasıl olsa yazılım var diye hiç bir şey yapmaz iseniz birkaç davetsiz misafir sizi ziyaret edebilir.

5)Kablolu internet görev başına

Eğer tek ve kesin bir çözüm istiyorsanız kablolu internete geçin içinizi kemiren şüphelerden kurtulun. Ancak bu yöntem sadece bilgisayarda geçerli olduğundan ne kadar güvenli olsada ilkel bir çözüm.

0 yorum: