Asus Zenfone 2 Laser Detaylı İnceleme

  Asus Zenfone 2 Laser Detaylı İnceleme

 Asus, bilgisayar piyasasında boy gösteren bir firma olarak bilinmesine rağmen günümüzde hatta son 3-4 yıldır telefon sektöründe de adından söz ettiriyor. Telefonlarında tasarım ve mühendisliği güzel bir şekilde kullanıldığından ve fiyatının uygunluğundan dolayı benim telefon tercihim Asus Zenfone 2 Laser 5 inç yönünde oldu. Hala alacak veya almayı düşünenler varsa onlara fikir vermesi açısından detaylıca inceleyeceğiz.

 Tasarım ve Renk

 Telefonun diğer tasarımlardan en büyük farkı ses tuşunun arka kamera altına alınmış olması. Böylece yan tarafları tamamen düz olan bir şekle sahip. Alt tarafta şarj girişi üst tarafta  kulaklık girişiyle birlikte açma kapama tuşu yer alıyor. Ekrana geldiğimizde kapasitif tuşlar alt kısımda yer alıyor üst tarafta ise bir adet  ön kameraya yer verilmiş ancak kameranın neredeyse sağ tarafa yapışmış olması fotoğraf çekerken birkaç sorun çıkartabilir. Arka tarafta bir adet arka kamera yan taraflarında ise karşılıklı olarak flaş ve lazer sensörü,hemen altında ses tuşu ve asus yazısı yer bulunuyor. Arka kapak ve renk konusuna değinirsek kesinlikle siyah ya da kırmızı rengi tavsiye ederim nedeni ise arka kapağın aşırı derecede parmak izini göstermesi neredeyse her dokunduğunuzda parmak iziniz kalıyor. Kırmızı renk ise biraz daha kendini farkettirdiğinden alınabilir. Son olarak tasarım olarak bir ödül aldığını da eklemek istiyorum.

 Performans

 Asus Zenfone 2 Laser performans olarak çok yüksek şeyler vaat etmiyor ama işinizi de görüyor. Online oyunlarda kafa topu,hay day vb. hiç sorun yaşamadım ancak kullanımdan sonra ısınma biraz fazla oluyor ayrıca oyun oynarken şarjının su gibi aktığını görebilirsiniz hayal görmüyorsunuz gerçekten hızlı tükeniyor şarjı (5 inç için konuşuyorum tabiki).Eğer alacağınız telefonda oyun oynamak amacıyla hareket ediyorsanız bence ikinci planda düşünmelisiniz bu telefonu.Oynar mısınız tabiki oynarsınız ancak gereksiz yere telefonu zorlarsınız.

 Kamera

 Aslında telefonun tasarımından yazılımına kadar sadece kameraya önem verilmiş benim düşüncem. Arka kamera lazer odaklamaya sahip ve zaten telefonun öne çıktığı tarafta bu. Telefon gerçekten hızlı odaklıyor ekrana dokunduğunuz an odaklanmış oluyor. Kamera kendi içinde bir çok çekim moduna sahip bunlardan bazıları gif animasyon,panorama,zaman atlama,akıllı kaldır gibi. Ayrıca ışığın yetersiz kaldığı ortam ve durumlarda sağ alt köşede baykuş simgesi çıkıyor bu aslında gece modu gibi bir özellik pixelleri birleştirerek daha fazla ışık almayı sağlıyor böylece işinizi görüyor geceleri. Peki flaş kullansak niye uğraşıyoruz derseniz flaş bazı yerlerde aşırı parlamaya neden olacağından karmaşık bir fotoğraf olmasına sebep olucaktır. Gece modu ise fotoğrafın her yerine eşit ışık dağılımı sağlıyor.Aşağıda örnekleri bulabilirsiniz.
Şarj ve 5"-5.5" inç seçimi

 Aslında iki konuyu bir araya aldım çünkü seçim yaparken boyutların arasında tek fark ekran büyüklüğü ve batarya kapasitesi. Ben 5"inç modeline sahibim gerçekten şarjın çok çabuk bittiğini farkediyorum peki neden 5.5" inç almadın derseniz  internetteki yorumlara baktığımda bu modelde çoğunluğun çeşitli arızalarla karşılaştığını gördüm nedeni ise asusun kullanılmış ürünleri piyasaya sürmüş olması daha sonradan bunlar garanti kapsamına alındığını duyursalar da güvenim biraz sarsıldı. Bu olayın 5" inç modelinde seyrek rastlandığından ben de bu modele karar verdim. Şu anlık bir soruna sahip değilim. Sorularınızı yorumlardan sorabilirsiniz.


1 yorum: